Види транспорту, конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом

Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у старшій групі, тема "Види транспорту"

Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна

Мети:

Познайомити дітей з виникненням різних видів транспорту

Закріпити знання про професію водія, про необхідність дотримання правил дорожнього руху

Вправляти в умінні класифікувати транспорт по видах

Активізувати словник дітей словами-назвами транспортних засобів, професій людей, керуючих цими транспортними засобами

Вправляти в правильній вимові звуків «р» і шиплячих, в умінні давати розгорнуті відповіді на питання

Закріпити вміння працювати з папером і клеєм, створювати з елементів цілісну композицію

Розвивати допитливість, мислення, фонетичний слух, дрібну моторику

Виховувати повага до професії водія

Устаткування:

Картинки із зображенням різноманітних транспортних засобів, дороги, морського причалу, залізниці, аеродрому або неба соблаками.

Аудиозаписи звуків, видаваних транспортом

Три кола три сигнали, що символізують, світлофора, м'ячі

Серветки-Вітрила для дихальної гімнастики

Устаткування для аплікації

Попередня робота:

Спостереження за транспортом

Розглядання предметних і сюжетних картинок по темі «Транспорт».

Розфарбовування картинок-разукрашек із зображенням транспортних засобів

Бесіда, дидактична гра або заняття про правила дорожнього руху

Хід заняття:
У мене ростуть року, буде й сімнадцять. Де працювати мені тоді, чим займатися?

Людина придумала безліч різних і цікавих професій. Кожний з вас, коли ледве підросте, вибере чим йому займатися й на якій професії зупинити свій вибір

Ми ж з вами сьогодні поговоримо про людей, які допомагають нам добратися з одного місця в інше, чия завдання перевозити людей і вантажі на різні відстані

Послухайте загадку:

Загадка про шофера

Всі дороги мені знайомі, Я в кабіні немов будинку. Мені мигає світлофор, Знає він, що я - ... (Шофер)

(Так, це шофери. Шофер або, як ще його називають, водій. Як ви думаєте, якими якостями повинен володіти гарний шофер або водій? Що він повинен знати й уміти? (Відповіді дітей).

(Вихователь поправляє дітей і наголошує на таких якостях як відповідальність, уважність, сумлінність, дисциплінованість, працьовитість, увічливість).

Але самий головне - шофер повинен дуже добре знати правила дорожнього руху, адже від цього залежить безпека й пасажирів, і пішоходів на дорогах. Знати правила дорожніх рухів повинні не тільки шофери, але й пішоходи, і не тільки знати, а завжди виконувати вимоги цих правил. Це дуже важливо!

Читання вірша "Шофери"

«Шофери»

Курбан Чолиев Шарудять по дорогах Веселі шини Поспішають по дорогах Машини, машини... А в кузові - важливі, Термінові вантажі: Цегла й залізо, Дрова й кавуни. Робота шоферів Важка й складна Але як вона людям Усюди потрібна.

Дидактична гра "Всі професії важливі"

Вихователі пропонує дітям розглянути види транспорту й спробувати згадати, хто яким видом транспорту керує. Бажано стимулювати дітей на відповіді в розгорнутій формі з використанням епітетів (літак - відважний льотчик, корабель - сміливий капітан, і т.д.). Пропонуються наступні види транспорту: автомобіль, літак, корабель, ракета, велосипед, мотоцикл, поїзд.

Вихователь показує дітям всі переглянуті раніше картинки. - Як можна назвати одним словом усе, що зображено на цих картинках? (Відповіді дітей).

- Правильно, транспорт. Є різні види транспорту - одні літають у небі, інші - їздять по дорогах, треті - плавають по морях і океанам. Є навіть підземний транспорт - метро. А які види транспорту ви знаєте? (Наземний, підземний, повітряний, водний). Добре подумайте й відповідайте, навіщо ж транспорт потрібний людям? (Відповіді дітей).

Дидактична гра «Їде, пливе, летить»

Діти вибирають собі картинку із зображенням якогось транспортного засобу й повинні віднести його туди, де зображене місце, що відповідає саме цьому виду транспорту (дорога, морський причал, залізниця, аеродром або небо із хмарами).

Дидактична гра «Угадай на слух вид транспорту»

Вихователі по черзі включає дітям запис характерних шумів і сигналів, вироблених різними видами транспорту - скрип гальм, гудок поїзда, гудок пароплава, гул літака, стукіт коліс вагона, звук працюючого автомобільного мотора. Після прослуховування фрагмента запису діти повинні визначити, якому виду транспорту відповідає характерний шум.

Динамічна пауза «Поїзд із вантажем»

Діти стають у коло. По сигналі вони перекидають м'ячі один одному (вантажать вагони). Після команди «навантаження закінчене» діти виконують рухи руками (імітація їзди поїзда) з рухами по колу один за одним і вимовою на видиху « чух-чух-чух» (до 1 хв). Після чого поїзд зупиняється, вимовляється на видиху « ш-ш-ш» як можна довше. Виконується глибокий вдих через ніс - набралися сил і приступилися до розвантаження вагонів. М'ячі передаються в іншу сторону.

Видів транспорту досить багато й з кожним роком стає усе більше й більше - з'являються швидкісні поїзди й монорейкові дороги. І дітям і дорослим потрібно бути дуже уважними там, де ви можете зустріти із цими більшими й сильними машинами - на дорогах, вокзалах, впортах.


Оповідання про види транспорту

Давайте згадаємо, у якій послідовності з'являлися види транспорту. Спочатку людина пересувалася самостійно й всі вантажі носила на собі. Як ви думаєте, чи легко було носити на собі ваги? Це було дуже важко. Але отут на допомогу людині прийшли ... Так, свійські тварина. Коня, ослики, а в жарких країнах і слони. Людина одержала можливість подорожувати й перевозити невеликі вантажі. Потім людина винайшла човен і вітрило, став будувати кораблі з дерева й використовувати силу вітру, що надуває вітрила, він одержав можливість плавати по ріках, морям, а потім і океанам. Це відкрило перед людьми далекі й загадкові землі.

Дихальна гімнастика «Вітер надуває вітрила»

Дітям пропонується подути на серветку - вітер надуває вітрила. Запропонувати спробувати різну силу вітру - подиху. Дуже багато років свійські тварина й вітер вірно служили людині. Але потреби людей увесь час росли й уже ніякі коні не могли підняти ті ваги, які потрібно було перенести людям на далекі відстані. І отут людина зрозуміла, що потрібно самому винаходити транспортні засоби. Так з'явилися й інші види транспорту, першим з яких був ... повітряну кулю. Повітряна куля могла підняти людину або корисний вантаж і перенести на велику відстань. На жаль, керувати повітряною кулею було майже неможливо - він летів тільки туди, куди його ніс вітер. Тому людям довелося винаходити далі. Через якийсь час людин винайшов двигун - серце будь-якої машини. Перші двигуни працювали на куті й дровах, дуже коптили й диміли, але вони допомогли винахідникам побудувати перший поїзд - паровоз.

Чистоговорка "Поїзд"

Поїзд мчиться скрегочучи: же, че, ша, ща - че, ша, ща. Продовжимо наше оповідання. Паровоз міг перевезти дуже більші ваги й людей на далекі відстані й виявився дуже корисний. Але виявилося, що рейки, по яких пересувалися поїзди, можна прокласти не скрізь. Як же бути? І отут винахідники поставили паровоз на колеса й забрали рейки - вийшов перший автомобіль. З тої пори види транспорту постійно вдосконалювалися. Після появи бензинового двигуна машини стали швидше й могутніше. Цей двигун виявився дуже корисний не тільки для машин - поставивши такий потужний двигун на планер, людина побудував перший літак. А вже потім з'явилися ракети, підводні човни, метро й ще багато інших видів транспорту.

Физкультминутка "Світлофор"

Діти стають ланцюжком один за одним. По сигналі вихователя («Заводимо мотори! Р-р-Р») діти починають рухатися, а вихователь керує рухом, піднімаючи круглий аркуш картону відповідного кольору - червоний, жовтий або зелений.

Ну що ж, ми сьогодні познайомилися з різними видами транспорту. З автомобілями, поїздами й кораблями ви вже добре знайомі, а трохи пізніше ви познайомитеся й з іншими транспортними засобами. Але ви на все життя повинні запам'ятати, що потрібно дотримувати обережності на будь-яких дорогах і в будь-якому виді транспорту й дотримувати правил дорожніх рухів

Аплікація «Повітряна куля»

Діти наклеюють на блакитний аркуш паперу деталі зображення - кулю, кошик. Потім приклеюють нитки - стропи. Із зім'ятих серветок білого кольору роблять хмари. Вихователь звертає увагу дітей на те, що хмари можна розташувати й нижче повітряної кулі. Тому що повітряна куля може підніматися вище хмар.