Перелітні птахи, конспект заняття по ознайомленню із природою

Конспект заняття по ознайомленню із природою в старшій групі, тема: «Перелітні птахи»

Автор заняття: вихователь вищої категорії Сорокіна А. М., м. Тольятти.

Мети:

1. Познайомити дітей з поняттями: « летіти «клином», «ланцюжком», «зграйкою».

2. Розширити й закріпити подання дітей про перелітних птахів: лелеці, зозулі, солов'ї; про частини тіла птахів

3. Вправляти дітей:

- в утворенні складних прикметників;

- у складанні складнопідрядних речень

4. Виховувати в дітей добре відношення до всього живого вприроде.

Устаткування:

Ілюстрації перелітних птахів, аудиозапись голосів і співу птахів

Попередня робота:

Спостереження за птахами під час прогулянки; читання віршів, оповідань оптицах.

Хід заняття:
1.Вихователь читає вірш А. Плещеєва: Нудна картина! Хмари без кінця, Дощик так і ллється, Калюжі в ґанку, Хирлява горобина Мокне під вікном; Дивиться сільце Сіренькою плямою. Що ти рано в гості, Осінь, до нас прийшла? Ще просить серце Світла й тепла. - Хлопці, скажіть, будь ласка, про яку пору року говориться у вірші? /Про осінь/- Назвіть, будь ласка, характерні ознаки осіни? /Жовтіє листя, ідуть дощі, що мрячать, летять птаха/. - А як називаються птахи, які летять у теплі краї і які залишаються? /Перелітні й зимуючі/. - Назвіть перелітних птахів? /Ластівка, дятел, грак, чапля, журавель, шпак, жайворонок/. - Відгадайте, будь ласка, загадки: 1.Цей птах ніколи Для пташенят не в'є гнізда. /Зозуля/- Послухайте, будь ласка, як кричить зозуля. /аудиозапись/. Відгадайте наступну загадку. 2.Під дахом я ліплю гніздо Із грудочок глини. Для птенчиков стелю на дно Пухову перину. /Ластівка//включається аудиозапись/3.Це старий наш знайомий: Він живе на даху будинку - Довгоногий, довгоносий, Довгошиїй, безголосий. Він літає на полювання за жабами до болота. /Лелека//аудиозапись/- Правильно ви відгадали, ці птахи теж ставляться до перелітного. Соловей - маленька пташка, має коричневе оперення, маленький дзьоб, хвіст і лапки. Зозуля - невеликий птах, але крупніше, ніж соловей, має строкате фарбування, довгий хвіст, невеликий дзьоб. Зозуля, у відмінність, від інших птахів, ніколи не в'є гнізда, а свої яйця відкладає в чужих гніздах, тому птаха змушені виводити й ростити зозуленяти. Лелека - більший птах білого кольору, з більшим дзьобом. - Назвіть, будь ласка, частини тіла птахів. /Тулуб, голова, хвіст, дзьоб/. - У всіх птахів однакова будова, але люди їх називають по-різному, як же вони їх розрізняють? /По оперенню, зовнішньому вигляду, величині/- Хлопці, а чому птаха летять у теплі краї? /Тому що тут наступають холоду, узимку немає комах/. - А як же вони знаходять дорогу на південь і назад сюди? /не знаємо/. Виявляється, деякі птахи летять уночі, інші вдень. Але перед польотом вони роблять пробні польоти, більше звичайного їдять, нагулюють жирок - у польоті їм підкріпитися ніде. У польоті вони орієнтуються на зірки, а якщо небо затягнуте хмарами й зірок не видно, те вони орієнтуються на магнітні коливання Землі. Ви звертали увагу, що деякі птахи летять «зграйками», всі разом; деякі, наприклад, журавлі, вибудовуються «клином» у вигляді трикутника; інші вибудовуються «ланцюжком», в одну лінію. Напевно, це залежить від звичок птахів: деяким птахам потрібні ватажки, які показують дорогу.

Физминутка «Птаха»

/загинаються пальці обох рук/Співай-Ка, подпевай-ка, Десять пташок - зграйка, Ця пташка - горобець, Ця пташка - совушка, Сонна голівонька. Ця пташка - омелюх, Ця пташка - деркач, Ця пташка - скворушка, Сіренька перинка. Ця - зяблик, Ця - стриж, Ця - развеселий чиж. Ну а ця - злий орлан, Пташки, пташки, по будинках. /руки за спину/

Вправа «Відгадай і присядь»

- Хлопці, зараз я буду називати перелітних і зимуючих птахів, якщо ви почуєте назву зимуючого птаха, то присядьте; а якщо назва перелітної, те машите руками. Ворона, соловей, дятел, сорока, голуб, ластівка, синиця, грак, шпак, снігур, лелека, журавель, горобець, чапля й ін.

Вправа «Скажи одним словом»

- Хлопці, устаньте, будь ласка, у коло. Я буду кидати вам м'яч, а ви мені будете його повертати з відповіддю. У лелеки довгі ноги, він який? … /довгоногий/. У лелеки довгий дзьоб, він ... /длинноклювий/. У ластівки довгий хвіст, вона ... /довгохвоста/. Ластівка любить тепло, вона ... /теплолюбна/. У ластівки гострі крила, вона ... /гострокрила/. У солов'я дзвінкий голос, він ... /дзвінкоголосий/.і ін.

Вправа «Продовж речення, знайди причину»

Першими восени летять на південь птаха, які харчуються комахами, тому що ... /комахи ховаються і їм нема чим харчуватися/. Дятла можна назвати лісовим доктором, тому що .../він дістає жучків і комах з-під кори/. Зозуля не висиживает своїх пташенят, тому що .../вона не в'є собі гнізда/. Всі люди люблять слухати солов'я, тому що .../він красиво співає, заливається/. і ін. Навесні перелітні птахи прилітають назад, тому що ... /їм потрібно виводити пташеняти/.

Аналіз заняття:

- Хлопці, скажіть, будь ласка, про що сьогодні ми розмовляли на занятті? - Про яких нових перелітних птахів ви довідалися? - Що цікавого ми довідалися про зозулю? - Як вони знаходять дорогу в теплі краї й назад до нас? - Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці! Самим активним хлопцям я даю призи.