Літак, конспект заняття в середній групі

Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім і изодеятельности в середній групі, тема заняття: "Літак"

Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна

Мети:

Познайомити дітей з елементарними відомостями про виникнення й розвиток авіації

Увести в активний словник дітей слова: повітряна куля, літак, вертоліт, пілот

Вправляти в проголошенні ізольованого звуку «л».

Вправляти дітей у створенні образа предмета, використовуючи конструктивний спосіб ліплення

Закріпити навички акуратного наклеювання, уміння ділити пластилін на частині (розрізаючи стеком), прийоми ліплення (пряме розкочування, сплющивание) і з'єднання частин

Формувати вміння встановлювати подібність соб'ектом.

Розвивати дрібну моторику кистей рук

Виховувати наполегливість, інтерес до образотворчої діяльності

Устаткування:

Картинки із зображенням повітряної кулі, вертольота, різних літаків

Паперові літаки блакитний і рожевий кольори по кількості хлопчиків і дівчинок

Лис паперу (демонстраційний) з різними літаками, серед яких трохи однакових

Робочі зошити дітей

Устаткування для колективної аплікації, аркуш паперу («небо»), картинки для наклеювання

Іграшковий літак, пластилін, дощечки для ліплення, стеки, кисті або олівці

Попередня робота

Розглядання картинок із зображенням літаків

літак

Літак

Хід заняття:
Хлопці, у цій коробці лежить нова іграшка для вас. Але перш ніж відкрити коробці й показати вам, що в ній перебуває, спробуйте відгадати загадку. Якщо відгадаєте, довідаєтеся, яка іграшка лежить у коробці. Не бджола, а гуде, Не птах, а летить, Гнізда не в'є, Людей і вантаж везе. (Літак). Які слова загадки допомогли вам неї розгадати? Як можна грати з іграшковим літаком? Сьогодні ми довідаємося багато нового про літаки, навчимося їх ліпити. А після заняття ви зможете пограти новою іграшкою. Давним-давно, древні люди дивилися на птахів і мріяли літати як вони. Але пройшло багато часу, перш ніж це трапилося. Спочатку люди навчилися підніматися в повітря на ... (Показ картинки). Чи знаєте ви що це? Люди навчилися підніматися в повітря на повітряній кулі. Куля наповнювали димом від багаття, газом, що легше навколишнього повітря. Але куля летить туди, куди дме вітер. А людина хотіла сам вибирати куди йому летіти. Пройшло час і, нарешті був винайдений літак, яким керував пілот. (Показ картинки). Літак летить туди, куди направляє його пілот. Але для того щоб відірватися від землі й піднятися в повітря, літак повинен спочатку промчатися на великій швидкості по землі. Для цього потрібно багато місця й спеціально побудована дорога - злітна смуга. А іноді потрібно полетіти туди, де немає багато місця й такої злітної смуги. Отоді людям довелося придумати вертоліт. (Показ картинки). Вертольотом теж керує пілот. Але для зльоту й посадки вертольоту не потрібно ні багато місця, ні злітна смуга. Пілот включає мотор, починають обертатися от ці лопати (показ на картинці), і вертоліт злітає прямо з місця.

Дидактична гра «Знайди однакові літаки»

Послухайте, як гудуть мотори літака в польоті. (Аудиозапись)

Дидактична вправа «Літак летить і гуде»

Літак летить і гуде: «ллл». Домагатися правильної артикуляції й чіткої вимови звуку. Послухайте цікаву казку про маленький самолетике, що написав для дітей Дмитро Пентегов.

«Казка про маленький самолетике»

Жив-Був в одному селі маленький літак. Моторчик у нього теж був маленький, тому літав він невисоко - майже над самою землею. Він возив з міста пошту, розкидав на поля добрива, а бувало, терміново доставляв лікаря до важко захворілої людини. А вгорі, набагато вище, ніж він міг залетіти, проносилися більші білі літаки й кричали йому з висоти: - Привіт, Маля! І маленький самолетик дуже-дуже їм заздрив. Але один раз далеко на півночі, там, де море холодне навіть улітку, зштовхнувся із крижиною й затонув великий пароплав. Він затонув так швидко, що люди, що плили на ньому, тільки-но змогли вискочити на лід, але ніхто з них не встиг взяти із собою ні їжі, ні теплих ковдр, ні міцних наметів. Вони залишилися зовсім одні на маленькій крижині посередині холодного океану. Довго літали над морем більші сильні літаки, намагаючись знайти людей, що терплять нещастя,, а коли, нарешті, знайшли, то зрозуміли, що нічим не можуть їм допомогти: крижина була така маленька, що на неї не зміг би приземлитися жоден літак у світі. І отут хтось згадав: - Ви знаєте, в одному селі живе маленький-маленький, зовсім крихітний самолетик. Може бути, він зможе сісти на цю крижину? І вони подзвонили йому по телефоні й попросили допомогти. Довго летів над північним океаном маленький самолетик, - адже він не міг швидко літати, - а більші літаки показували йому дорогу. Нарешті, він побачив унизу білу крижину. На ній стояли люди й радісно махали йому руками. Самолетик зробив у небі коло, покачав людям крильми, щоб вони відійшли небагато убік, і акуратно приземлився. Він не міг відвезти всіх людей відразу. Довелося літати на берег моря й назад кілька разів. І от уже на крижині залишився тільки одна людина. Але коли самолетик злітав, то із тривогою помітив, що на крижині з'явилася тоненька тріщина, тому що на Півночі в цей час було літо, і крижина початку танути. Самолетик нікому нічого не сказав, а щосили поспішив відвезти людей і повернутися. Коли він прилетів назад, те побачив, що крижина стала ще менше, ніж була, а тріщина, навпаки, сильно збільшилася. Це значило, що крижина могла в будь-яку секунду розвалитися на шматки. - Не треба, самолетик, не сідай! - крикнула людина, що залишилася внизу. - Крижина лопне, і ти потонеш! Але самолетик не послухався й сіл на лід, що тане. Людина заплигнула до нього в кабіну, самолетик розгорнувся й став щосили розбігатися. І ледь його колеса відірвалися від крижини, як вона лопнула з оглушливим тріском і розвалилася на дрібні шматки. А коли вони прилетіли на берег, те все - і люди, і більші літаки - довго дякували маляті й захоплювалися його відвагою. З тих пор маленький самолетик уже нікому й ніколи не заздрив.

Питання:

1. Чим займався маленький самолетик? 2. Чому він заздрив більшим літакам? 3. Що один раз трапилося далеко на півночі? 4. Чому більші літаки нічим не змогли допомогти? 5. Як маленький самолетик урятував людей? 6. Чому маленький самолетик більше вже нікому й ніколи не заздрив?

Динамічна пауза «Літак»

Полетіли, полетіли, Стійка ноги нарізно. Уперед руками завертіли. Обертання руками перед грудьми. Руки в сторони - у політ Відправляємо літак, Розвести горизонтально руки в сторони. Праве крило вперед, Поворот тулуба вправо із закладом правої руки вперед. Ліве крило вперед. Поворот тулуба вліво із закладом лівої руки вперед. Раз, два, три, чотири - Полетів наш літак. Чудовий пілот У шлях відправив літак. Довільний біг з розставленими в сторони руками.

Робота в зошитах:

Дидактична вправа «Обведи літак по крапках»

Дидактична вправа «Лабіринт «Який літак тримає хлопчик за мотузочку»

Колективна аплікація «Наклей у потрібне місце»

Дітям пропонуються картинки (літаків, вертольотів, повітряних куль, сонця, хмар, птахів) які потрібно наклеїти на загальний блакитного кольори аркуш паперу (изображающий небо) з білими місцями, що відповідають по контурі картинкам для наклеювання. Вихователь стежить за правильністю й акуратністю наклеювання. А також за тим, щоб діти не заважали один одному.

Рухлива гра «Літаки»

Дітям пропонується взяти собі по одному паперовому самолетику (дівчинках - рожевого кольору, хлопчикам - блакитного) і сісти на коліна на килимі.

«Самолетик»

Я - самолетик маленький, Ще я не літаю. І на асфальті у дворі Із мною Денис грає. Мріє він стати льотчиком, А я - літати як птах. І, виходить, потрібно нам рости И потрібно нам учитися. Коли Дениска підросте И стану я більшим, Мрії всі наші збудуться И в небо ми злетимо. (Олександр Бороздин) Діти довільно бігають із самолетиками в руках. Вихователь віддає команди: «Літаки, на посадку», «Літаки, злітайте», «Літаки, набирайте висоту», «Літаки, знижуйтеся».

Ліплення барельєфна «Літаки в хмарах»

Дітям пропонується взяти в руки пластилін. Розділити його на дві частини за допомогою стека. З однієї частини прямим розкочуванням зробити ковбаску. Загнути один кінець догори (хвіст літака). Прикріпити до «Хмари» зчалюванням. З іншого шматка також зробити ковбаску й зігнути її посередине у формі букви «л». Прикласти до середини «корпуса літаки» і прикріпити натисненням і сплющиванием. Тупим кінцем кисті або олівця зробити відбитки на «корпусі літака» - « вікна-ілюмінатори».